DIY

DIY – kalendarz na 2019 rok!


Dopiero co przygotowywaliśmy się do Świąt Bożego Narodzenia a już wskoczyliśmy w nowy 2019 rok. Oby ten okres przyniósł nam i Wam wiele zrealizowanych planów i inspiracji!

W związku z tym, że przed nami kolejne 12 pięknych miesięcy, mamy dla Was inspirację na kalendarz, który możecie bez problemu wykonać własnoręcznie. Będzie to świetna i praktyczna dekoracja Waszego biurka, komody czy ściany. A może nie macie pomysłu na prezent dla dziadków z okazji ich święta, które już lada dzień? Czy nie byłby to oryginalny i wyjątkowy prezent? 😉

Do stworzenia kalendarza potrzebować będziecie:

  1. Tabliczki/dykty/deski – my natrafiłyśmy na taką w sklepie „Pepco” i zapłaciłyśmy za nią ok 15,00 zł.
  2. Farba czarna/szara/ brązowa jako kolor podkładowy i biała na wierzch – my wykorzystałyśmy resztki pozostałe po remoncie, ponieważ przy takich pracach farby ścienne świetnie się sprawdzają.
  3. Haczyki/ klipsy – nasze haczyki były w zestawie z tabliczką, ale dostaniecie je w każdym markecie budowlanym. Klipsy kupiłyśmy zwykłym sklepie papierniczym.
  4. Lakier/farba w areozolu w wybranym przez Was kolorze – nam spodobał się zloty.
  5. Klej na gorąco
  6. Pędzle
  7. Śrubokręt
  8. Dziurkacz, nożyczki
  9. Papier ścierny
  10. Kartki z kalendarza, które możecie pobrać tutaj.

Jak się za to zabrać?

My zaczęłyśmy od przygotowania stelażu. Najpierw wykręciłyśmy wszystkie haczyki z deseczki. Na naszej podkładce znajdowały się naklejone fabrycznie kwiaty, które po pomalowaniu z pewnością nadawałyby niechcianą przez nas strukturę, dlatego deskę zeszlifowałyśmy papierem ściernym.

Drugim krokiem było pomalowanie tabliczki na ciemny kolor, który jest bazą do koloru białego – docelowego. Zastanawiacie skąd taki pomysł? Otóż, chciałyśmy uzyskać modny wygląd starej deski a zamiarem było robienie tzw. przetarć. Bardzo podoba nam się efekt, gdy spod białej zewnętrznej farby przebijają ciemne kory. Naszym zdaniem wygląda to bardzo naturalnie i stylowo.

Gdy farba podkładowa schła, zajęłyśmy się przygotowaniem haczyków i klipsa. Chciałyśmy przedstawić Wam dwa pomysły na przyczepienie kalendarza do podkładki:

Pierwsza wersja z klipsem – do niej będziecie potrzebować 1 duży klips biurowy i 2 małe haczyki, druga wersja z samymi haczykami – do niej wykorzystacie 4 haczyki. Następnie lakierem lub farbą w sprayu w wybranym przez siebie kolorze pomalujcie haczyki i/lub klips.

Po wyschnięciu ciemnej farby bazowej nakładamy warstwę farby docelowej – w naszym przypadku była ona biała. Pamiętajcie, że nasza propozycja jest tylko inspiracją i możecie ją dowolnie modyfikować a więc wybrane przez Was kolory mogą być zupełnie inne.

Czekamy aż nasza tabliczka wyschnie po czym zabieramy się za szlifowanie. Papierem ściernym robimy tzw. przecierki w różnych miejscach do uzyskania pożądanego efektu. Kolejnym krokiem jest wkręcenie haczyków lub przyklejenie klipsa. My do tego wykorzystałyśmy niezawodny klej na gorąco, ale jeśli takiego nie macie, możecie użyć zwykłej „kropelki” lub kleju montażowego.

Ostatni etap to wydrukowanie, wycięcie i podziurkowanie naszego kalendarza. Aby pobrać karty kalendarza do druku, kliknij TUTAJ.

Czy to nie proste? Dajcie znać w komentarzach czy podoba Wam się efekt końcowy 🙂


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *